[CS-BOARD85S-G-K9] Cisco Webex Board 85
CS-BOARD85S-G-K9
Built-in Devices Capacitive touch screen
Depth 48.1 in
Device Type Video conferencing device
Height 3 in
Network Protocols Cisco Discovery Protocol (CDP), HTTP, HTTPS, SRTP
Security TLS
Video Codecs H.264
Voice Codecs Opus
Weight 220.46 lbs
Width 77.4 in
Audio Input
Type 12 microphones
Audio Output
Type Speaker(s)
Display
Diagonal Size 85"
Image Aspect Ratio 16:9
Image Brightness 300 cd/m²
Image Contrast Ratio 4000:1
Monitor Features Optical bonding, ±89° horizontal viewing angle, ±89° vertical viewing angle
Response Time 6.5 ms
Technology TFT active matrix
Environmental Parameters
Humidity Range Operating 10 - 90% (non-condensing)
Max Operating Temperature 95 °F
Min Operating Temperature 32 °F
Expansion / Connectivity
Interfaces 1 x audio / video - HDMI input ¦ 1 x audio - mini-phone 3.5 mm ¦ 1 x USB-C ¦ 1 x USB - Micro-USB Type B ¦ 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45