[CS-BOARD70-K9] Cisco Webex Board 70
CS-BOARD70-K9
Device Type Video conferencing device
Width 5.3 ft
Depth 2.4 in
Height 3.4 ft
Weight 141.76 lbs
Built-in Devices Microphone, stereo speakers, camera, capacitive touch screen
Localization English, German, French, Spanish
Display
Diagonal Size 70"
Native Resolution 3840 x 2160
Image Aspect Ratio 16:9
Image Contrast Ratio 4000:1
Response Time 6 ms
Monitor Features LED Technology
Video Input
Type Digital camera (color) - integrated
Audio Input
Type 12 microphones - integrated
Audio Output
Type Speaker(s)
Input Device
Type Digital pen
Networking
Type Network adapter
Connectivity Technology Wireless, wired
Network / Transport Protocol NTP, DHCP
Features Automatic gain control (AGC), acoustic echo cancellation
Expansion / Connectivity
Interfaces 1 x audio / video - HDMI input | 1 x audio - line-out - mini-phone 3.5 mm | 1 x SuperSpeed USB 3.0 | 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45