[CS-BOARD55S-G-K9] Cisco Webex Board 55S
CS-BOARD55S-G-K9
Built-in Devices Microphone, stereo speakers, camera, capacitive touch screen
Depth 2 in
Device Type Video conferencing device
Height 32 in
Weight 88.18 lbs
Width 4 ft
Audio Input
Type 12 microphones - integrated
Audio Output
Type Speaker(s)
Dimensions & Weight (Shipping)
Shipping Depth 7.5 in
Shipping Height 36.2 in
Shipping Weight 101.41 lbs
Shipping Width 4.6 ft
Display
Diagonal Size 55"
Image Aspect Ratio 16:9
Image Brightness 350 cd/m²
Image Contrast Ratio 4000:1
Response Time 5.5 ms
Environmental Parameters
Humidity Range Operating 10 - 90% (non-condensing)
Max Operating Temperature 95 °F
Min Operating Temperature 32 °F
Expansion / Connectivity
Interfaces 1 x audio / video - HDMI ¦ 1 x audio - line-out - mini-phone 3.5 mm ¦ 1 x USB-C ¦ 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x SuperSpeed USB 3.0